Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 8899652



*

nr 889 9652


Einari Junttila

(1901-1975), Finland


E Junttila, signed. 29x36,


WATERCOLOUR (F), E Junttila, signerad. 29x36


Einari Junttila, Finnish painter, born 1901, dead 1975.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

2000

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday April 21 2014
at 19:07:28


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/4 21:41:07 1      100 kr
19/4 12:26:36 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Einari Junttila

Einari Junttila, Finnish painter, born 1901, dead 1975.

Read more about Einari Junttila
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller e junttila einari junttila europa europeisk finland norden nordeuropa nordisk vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr